Novogodišnja poruka Valentina Inzka, visokog predstavnika i specijalnog predstavnika EU u BiH


U novogodišnjoj poruci visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini, Valentin Inzko, iznosi svoja viđenja političkih i ekonomskih prioriteta za 2011. godinu.


Prvi prioritet mora biti formiranje Vlade. Birači su izašli na glasanje u oktobru jer žele vidjeti vladu koja radi. Žele radna mjesta i žele rješenje ekonomskih i socijalnih problema zemlje. Građani su također glasali za veću vladavinu prava. Podržao bih sve napore usmjerene na to da se oformi koalicija koja će to ostvariti u praksi.


Drugo, postoji jasna potreba da se u 2011. godini ubrzaju i prodube reforme iz programa koji se odnosi na Evropsku uniju. Sve političke stranke i lideri prije izbora su podržali proces pristupanja EU. Svi su rekli da namjeravaju da se bore protiv korupcije, da ojačaju vladavinu prava i oporave ekonomiju. To pruža dovoljno prostora za dogovor, a sada postoji prilika koja se ne bi trebala propustiti. Bosanskohercegovački političari treba da iskoriste ovu priliku. Ako to ne urade samo oni će biti odgovorni za posljedice.


Treće, želimo da BiH maksimalno iskoristi sve ono što povezuje ljude, stvari koje su iste ili slične, a ne ono što je različito. Razumijevanje manjih razlika i sposobnost zajedničkog života je ono što je činilo i što čini bh. društvo tako jedinstvenim. Postoji mnogo više stvari koje spajaju ljude nego onih koje ih razdvajaju. Upravo je različitost BiH ono što čini ovu zemlju tako bogatom, tako posebnom i tako jedinstvenom. Ali, ova različitost nije teret. Ona je bogatstvo. Politički lideri trebaju shvatiti ovo, na temelju toga dalje raditi i istovremeno iskoristiti kao osnovu ono što je zajedničko.  A postoji mnogo zajedničkog! Nadam se da ću u 2011. godini vidjeti promjenu u stavovima u ovom pogledu.


Četvrto, očekujem da se prekine sa negativnom politikom koja ostavlja stvari na nuli. Osporavanja Mirovnog sporazuma moraju prestati. Ne dozvolite nikome da vam kaže da je to nemoguće. Uspjeh u liberalizaciji viznog režima dokazao je da je moguće i ako se to može uraditi onda se mora uraditi – to je minimum koji očekuju građani ove zemlje.


U društvu koje je toliko puno različitosti kao ono u Bosni i Hercegovini potrebno je da poštujemo osobu koja je različita od nas, što znači priznati njene potrebe i postignuća. Ekskluzivitet nikada nije bio dio tkiva Bosne i Hercegovine, to nije u prirodi bosanskohercegovačkog društva. Ali, uz tu različitost, svi mi imamo i jedinstvene talente da ponudimo ovom društvu. Koristimo ih više u budućnosti nego što je to bio slučaj u prošlosti.


Izuzimajući liberalizaciju viznog režima tokom 2010. godine, ostvaren je mali napredak. Širom regiona zemlje ubrzavaju tempo na njihovom putu ka EU. BiH ne može ostati crna rupa. Politički lideri moraju shvatiti koliko će važne biti sljedeće četiri godine i kakav će utjecaj njihovo ponašanje imati na naredne decenije. Niko u BiH ne želi ponavljanje posljednje četiri godine zbog čega lideri u BiH moraju iskoristiti ovu šansu za novi početak i vratiti zemlju na put ka EU. 


Na kraju, angažman EU u Bosni i Hercegovini će se povećavati u 2011.godini.   Međunarodna zajednica je spremna da pomogne na svaki mogući način, ali suštinske odluke da se krene naprijed moraju doći iznutra iz Bosne i Hercegovine. Političari i svi oni koji su na bilo kojoj funkciji u ovoj zemlji, moraju pokazati i građanima i Evropskoj uniji da su sposobni da učine ovu zemlju funkcionalnijom i povedu je naprijed.


Želim svim građanima u BiH sretnu Novu godinu.

Europa.ba