Inicijativa za lokalne vlasti (LGI)

Inicijativa za lokalne vlasti (LGI) pokrenuta je u oktobru 2017. godine. Inicijativa je konsultativni proces sa lokalnim vlastima i drugim akterima u BiH, u cilju utvrđivanja zajedničkih izazova u djelovanju lokalnih vlasti koji ometaju učinkovito pružanje usluga građanima.

Zajednička komisija za lokalnu upravu započela je s radom u oktobru 2017. godine, zahvaljujući podršci EUSR-a, USAID-a i Ambasade Švicarske u BiH, sa zadatkom utvrđivanja sistemskih problema koji otežavaju funkcioniranje lokalnih vlasti, u konsultacijama s lokalnim vlastima. Izvještaj Zajedničke komisije objavljen je 6. juna 2018. godine i sadrži niz konkretnih zapažanja i preporuka koje lokalne vlasti mogu razmotriti.

LGI se bavio sveobuhvatnim procesom konsultacija koji uključuje sve kantonalne premijere i mnoge ministre, gotovo sve gradonačelnike i načelnike i njihove savjetnike, kao i predstavnike privatnog sektora, lokalnih nevladinih organizacija i javnih komunalnih poduzeća.

Učešće građana u vlasti počinje na lokalnoj razini. BiH je ratificirala Europsku povelju o lokalnoj samoupravi i obavezala se garantirati političku, upravnu i financijsku nezavisnost lokalnih vlasti. Načelo supsidijarnosti EU-a prepoznaje da se odluke o životima stanovništva najbolje mogu postići na razinama koje su im najbliže, a EU će u narednim decenijama biti jedan od važnih pružatelja podrške lokalnoj samoupravi u BiH.

Međutim, na čelu procesa uvođenja sistemskih promjena moraju biti same lokalne samouprave. Zajednička komisija je utvrdila niz zajedničkih izazova širom BiH koji su rezultat starenja i opadanja broja stanovništva. Sve je veći raskorak između kapaciteta manjih i većih općina u pružanju punog spektra usluga građanima. A nemoguće je da općine sve osiguraju samostalno. Rješenje mora biti rezultat dogovora o raspodjeli ovakvih zadaća te u koordiniranju pružanja lokalnih usluga i izvan općinskih (i kantonalnih) granica.

Postoje značajni potencijali za povećanjem učinkovitosti u okviru postojećih institucionalnih struktura, što bi u značajnoj mjeri mogao biti rezultat bolje vertikalne koordinacije između institucija na različitim razinama i širenja saradnje između vlasti na istoj razini (uključujući i preko granica entiteta). Ta poboljšanja moraju biti omogućena i potaknuta.

Vlada RS usvojila je Strategiju razvoja lokalne samouprave 2017. godine koja predlaže sličan pristup, a reforme su već u toku. U FBiH postoji veliko nezadovoljstvo kada je riječ o vertikalnoj i horizontalnoj raspodjeli resursa. Ovaj problem se hitno treba riješavati, uz provođenje sveobuhvatnog pregleda pravičnosti postojećeg sistema. Moguće je ostvariti značajna poboljšanja. Štaviše, u FBiH, na kantone, gradove i općine otpada 80% budžetskih plata i potrebno ih je aktivnije uključiti u tekuće reformske napore.

REZULTATI PROJEKTA “LGI”:

PREZENTACIJE



Europa.ba