Evropska unija i Vijeće Evrope podržavaju borbu protiv radikalizacije u zatvorima i nasilnog ekstremizma na Zapadnom Balkanu

Sve veći broj nasilnih ekstremnih počinitelja krivičnih djela, uključujući strane borce teroriste na Zapadnom Balkanu, poziva na promišljanja o postojećim mjerama i zajedničkim pristupima u postupanju sa ovom kategorijom zatvorenika, zaključili su učesnici konferencije “Jačanje regionalne saradnje kao odgovor na radikalizaciju u zatvorima i pružanje podrške organima vlasti u prevazilaženju najvećih izazova koji se nalaze pred zatvorskim sistemima  u regiji Zapadnog Balkana”, održanoj danas u Sarajevu.

Ova regionalna konferencija, koja je okupila oko 80 zatvorskih stručnjaka, probacijskih službenika i predstavnika koordinatora za borbu protiv nasilnog ekstremizma iz svih šest korisnica projekta, konkretno Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije, obilježila je početak Regionalnog projekta “Jačanje kapaciteta kaznenih ustanova u pružanju odgovora na radikalizaciju u zatvorima na Zapadnom Balkanu“. Sveobuhvatni cilj Projekta je doprinijeti regionalnoj sigurnosti time što će se odgovoriti na radikalizaciju u zatvorima i na odvraćanje nasilnih ekstremnih zatvorenika od nasilja.

Josip Grubeša, ministar pravde Bosne i Hercegovine, istakao je da ovaj problem zbog svoje složenosti zahtjeva regionalnu suradnju, kao i razmjenu iskustava, u cilju održavanja djelotvorne vladavine prava, posebno prema izvršiteljima ovakvih kaznenih djela. “Bosna i Hercegovina je svojim institucionalnim i legislativnim reformskim razvojem te aktivnom borbom protiv terorizma, na državnoj i međunarodnoj razini, dokazala svoju opredijeljenost u borbi protiv svih oblika terorističkih djelatnosti, kao i radikalizacije. Posebnu pozornost i dalje treba posvećivati uskoj koordinaciji i aktivnostima svih nivoa vlasti u BiH zaduženih za borbu protiv terorizma i radikalizacije, kao i razvoju međunarodnih instrumenata suradnje u borbi protiv terorizma i radikalizacije, a posebice sa zemljama članicama EU, sa SAD i zemljama iz regije,“ zaključio je ministar Grubeša.

Projekat “Jačanje kapaciteta kaznenih ustanova u pružanju odgovora na radikalizaciju u zatvorima na Zapadnom Balkanu” će trajati do maja 2022. godine, a finansiraju ga Evropska unija i Vijeće Evrope u vrijednosti od 2 miliona eura.

Projekat će direktno podržati provođenje Zajedničkog akcionog plana za borbu protiv terorizma za Zapadni Balkan, potpisanog u Tirani u oktobru 2018. godine. Ovaj Plan predviđa potrebu primjene djelotvornih mjera za rješavanje radikalizacije u zatvorima, uključujući u područjima prevencije, odvraćanja, rehabilitacije, reintegracije kao i upravljanje i dalja  podrška zatvorenicima osuđenim za djela iz oblasti terorizma koji su otpušteni  iz zatvora, te ostalim osuđenim licima koji su otpušteni iz zatvora a koji su se možda radikalizovali u zatvoru, rekao je Filip De Ceuninck, regionalni savjetnik EU za borbu protiv terorizma iz Delegacije EU u Sarajevu. Obuka relevantnih aktera, kao što su policajci, zatvorsko osoblje i probacijski službenici, trebalo bi da bude adekvatno obezbijeđena, zaključio je.

Gianluca Esposito, šef Odjela za borbu protiv kriminala Vijeća Europe, naglasio je da kroz ovaj projekat, želimo pokrenuti efektivnu, održivu suradnju među zatvorskim i probacijskim stručnjacima širom cijelog regiona. Jaka koordinacija je nešto što mora postojati. Uloga koordinativnih mehanizama za borbu protiv nasilnog ekstremizma je od suštinskog značenja, pošto oni imaju funkciju stalnog nadzora nad svim aktivnostima u oblasti borbe protiv nasilnog ektstremizma koje se implementiraju na nivou korisnice Projekta”, rekao je Esposito.

Projekat se implementira u okviru Horizontal Facility programa za Zapadni Balkan i Tursku u periodu 2019-2022, a finansiraju ga Evropska unija i Vijeće Evrope.

 

***

Dodatne informacije o programu Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku  2019-2022

“Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022” je zajednička inicijativa Evropske unije i Vijeća Europe koja omogućava korisnicama da odgovore na svoje reformske prioritete u u oblasti ljudskih prava, vladavine prava i demokracije te da ispoštuju europske standarde, uključujući i oblasti u kojima je to relevantno u okviru procesa proširenja članstva u EU. Ovaj trogodišnji program vrijedan 41 milion eura obuhvaća projekte u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji, Turskoj, kao i Kosovu a implementira ga Vijeće Europe  od maja 2019.

Za više informacija o Horizontal Facility, molimo posjetite internet stranicu: http://horizontal-facility-eu.coe.int

Europa.ba