Ukinut sistem kvota za šećer u Evropskoj uniji

Zadnji sistem poljoprivrednih kvota kojim se upravljalo proizvodnjom šećera u Evropskoj uniji ukinut je 30. septembra 2017., nakon gotovo 50 godina od uvođenja.

Odluku o ukidanju kvota za šećer donijeli su Evropski parlament i države članice u okviru reforme zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) iz 2013. nakon opsežnog procesa reforme i preustroja koji je započet 2006.

Sektor šećera doživio je temeljit preustroj u razdoblju od 2006. do 2010. uz podršku vrijednu 5,4 milijarde EUR. Zahvaljujući tome sektor se mogao pomno pripremiti za ovaj trenutak i produktivnost se znatno poboljšala tokom proteklih godina. Ukidanjem sistema kvota proizvođačima se omogućuje da proizvodnju prilagode stvarnim prilikama na tržištu, a posebice da istraže nova izvozna tržišta. Osim toga, ukidanjem kvota znatno se pojednostavnjuje postojeća upravljačka politika i smanjuje administrativno opterećenje za gospodarske subjekte, proizvođače i trgovce.

Komesar za poljoprivredu i ruralni razvoj Phil Hogan izjavio je: “Ukidanje sistema kvota je velika prekretnica za sektor šećera te dodatni važan korak u tržišnom usmjerenju zajedničke poljoprivredne politike. Proizvođači će sada imati priliku proširiti trgovinu na svjetska tržišta i uz odgovarajuću podršku Evropske komisije, primjerice u okviru posmatračkog tijela za tržište šećera, trebali bi imati sve izglede za uspjeh. Uvjeren sam da se od donošenja odluke o datumu ukidanja kvota za šećer industrija šećera uspjela dobro pozicionirati kako bi iskoristila prilike koje se otvaraju ukidanjem kvota.”

Nastavak podrške EU sektoru šećera

Sektoru šećera Evropske unije i dalje se može pružati podrška u slučaju neočekivanih poremećaja na tržištu raznim mjerama u okviru zajedničke poljoprivredne politike, koje uključuju visoke uvozne carine EU (izvan povlaštenih trgovinskih sporazuma) i mogućnost davanja podrške za privatno skladištenje te krizne mjere koje bi Komisiji omogućile poduzimanje koraka u slučaju ozbiljne krize na tržištu koja bi mogla uzrokovati znatno povećanje ili smanjenje tržišnih cijena. Dostupna je i podrška dohotku poljoprivrednika u obliku izravnih plaćanja, uključujući mogućnost da države članice EU osiguraju takozvanu dobrovoljnu proizvodno vezanu podršku sektorima u poteškoćama, među kojima je i sektor proizvodnje šećerne repe.

Nakon ukidanja kvota i dalje će postojati mogućnost kolektivnog pregovaranja o uslovima podjele vrijednosti u ugovorima između proizvođača šećerne repe i prerađivača šećera u EU.

Pripremajući ukidanje sistema kvota Evropska komisija poboljšala je i transparentnost na tržištu šećera. Nova promatračka skupina za tržište šećera provodi kratkoročne analize i prikuplja statističke podatke o tržištu šećera te izrađuje analize i prognoze kako bi se poljoprivrednicima i prerađivačima pružila potrebna pomoću radi učinkovitijeg upravljanja poslovanjem.

Kontekst

Sistem kvota za šećer uveden je 1968. s prvim propisima o šećeru u okviru ZPP-a zajedno sa zaštitnom cijenom za proizvođače koja je utvrđena u iznosu znatno višem od cijene na svjetskom tržištu. Odluku o ukidanju sistema kvota za šećer donijele su države članice 2006.

Ukidanje sistema kvota uslijedilo je nakon temeljite reforme sektora koja je provedena od 2006. do 2010. Od kraja 2016. prosječna cijena šećera u EU oporavila se te iznosi približno 500 EUR po toni i stabilna je proteklih nekoliko mjeseci.

EU je s 50 % ukupne proizvodnje vodeći proizvođač šećera od šećerne repe u svijetu. Međutim, šećer od šećerne repe čini tek 20 % svjetske proizvodnje šećera, dok preostalih 80 % čini šećer od šećerne trske. Većina šećerne repe u EU uzgaja se u sjevernom dijelu Europe gdje su klimatski uvjeti prikladniji za uzgoj šećerne repe. U EU je razvijena i industrija rafiniranja šećera koja se bavi preradom uvezenog sirovog šećera od šećerne trske.

Dodatne informacije

Informativni članak o šećeru

Europa.ba